شناور های نوساز

مقدمه

واحد رده‎بندی شناورهای نوساز موسسه رده‎بندی ایرانیان، متولی ارائه خدمات رده‎بندی و بازرسی‎ در زمینه پروژه‎های نوسازی سازه‎ای ساحلی و فراساحلی از قبیل انواع شناور‎ها و سکوها و ... می‎باشد. برای ارائه خدمات با سطح کیفی تعریف شده در خط مشی موسسه و همچنین در راستای حفظ و ارتقاء ایمنی و امنیت جان و سرمایه‎های اشخاص، فرآیندهای ذیل به عنوان آیتم‎های اصلی در امر بازرسی‎ها و بررسی‎های کارشناسی طی می‎گردد، که پس از موفقیت‎آمیز شدن نتایج آزمایشات و تأیید کلیه مراحل و بازرسی‎های ذکر شده در بندهای ذیل در کمیته فنی موسسه و تصویب ورود به رده‌بندی شناور، هر پروژه نوسازی جهت صدورگواهینامه‌های رده‌بندی و قانونی مشمول به واحد رده‎بندی شناورهای موجود ارجاع خواهد شد.

تأیید طرح ( Design Approval)

در این فرایند سازنده مطابق با لیست نقشه‎ها و مدارک مورد نیاز و با در نظر گرفتن موارد زیر نسبت به ارسال آنها به موسسه اقدام خواهد نمود. لازم به ذكر است ليست مذكور شامل كليه نقشه‌هاي مورد نياز است كه ممكن است با توجه به طرح شناور لزومي به تهيه و ارسال برخي از آنها نباشد كه اين امر پس از دريافت اولين سري از نقشه ها بررسي و كمبود نقشه ها اعلام خواهد شد.

  • تعداد نسخ نقشه‌های ارسالی به موسسه (3+n) خواهد بود (یک نسخه برای دفتر مرکزی موسسه، یک نسخه برای مرکز بازرسی موسسه، یک نسخه برای سازنده و n نسخه اضافی بنا به درخواست سازنده و نیاز وی). لازم به یادآوری است در ابتدا ارسال یک نسخه از نقشه‌ها جهت بررسی کفایت می‌کند و پس از پایان مراحل بررسی نقشه‌ها و انجام اصلاحات لازم (در صورت نیاز) و تأیید نهایی، مابقی نسخه‌ها بایستی ارائه گردد.
  • نقشه‌های ارسالی به موسسه بایستی شامل کلیه نقشه‌ها و محاسبات مندرج در لیست نقشه های مورد نیاز،باشد ولی می‌تواند دارای عناوین و یا قالب‎های دیگری نیز در همین چارچوب باشد.
  • نقشه‌های ارسالی بایستی استانداردها و عرف نقشه‌های کشتی‌سازی را دارا باشند تا در صورت نیاز بتوان کلیه جزئیات مورد نیاز را از آن برداشت نمود.
  • نقشه‌های شناور صرفاً بایستی توسط سازنده به این موسسه ارسال گردد و موسسه رده‌بندی ایرانیان مکاتبات بررسی تأیید طرح را با سازنده شناور انجام خواهد داد.

تأیید کارگاه ساخت (Workshop Approval)

در این فرآیند، جانمایی کارگاه، مشخصات و عملکرد تجهیزات و دستگاه‎های مورد استفاده در ساخت، سیستم مدیریت و کنترل کیفیت ساخت و نصب، صلاحیت پرسنل درگیر در پروژه و همچنین برنامه سازنده برای انجام کلیه آزمایشات لازم حین ساخت مورد ممیزی و بازرسی قرار خواهد گرفت.

تأیید تجهیزات و مواد مصرفی (Certification Equipment & Material)

کلیه مواد مصرفی مورد استفاده در ساخت شناور شامل ورق‎ها، پروفیل‎ها، الکترودها، کابل‎ها، لوله‎ها و ... و کلیه ماشین آلات اصلی و فرعی مورد نظر نصب بر روی شناور شامل موتور، ژنراتور، پمپ، وینچ و ... و تجهیزات مخابراتی، ناوبری، اطفاء حریق و ایمنی بایستی دارای تأییدیه از موسسات رده‌بندی بین‌المللی معتبر و یا موسسه رده‎بندی ایرانیان جهت مصارف دریایی باشند.

نظارت بر ساخت (Construction Supervision)

در طول مدت ساخت شناور و نصب تجهیزات، حداقل در 6 مرحله بازرسی‎های مختلف حین ساخت توسط موسسه مطابق با برنامه زمان¬بندی ارائه شده از سوی سازنده، به شرح ذیل انجام می‌شود:

  • بازرسی پس از کیل‎گذاری
  • بازرسی پس از انجام حدود 35 درصد ساخت سازه و یا پس از فریم‎گذاری‎های کف و دیواره‎های عرضی
  • بازرسی پس از انجام حدود 65 درصد ساخت سازه و یا پس از ساخت دیواره‎ها و پوشاندن عرشه
  • بازرسی پس از انجام حدود 100 درصد ساخت سازه
  • بازرسی پس از نصب ماشین‎آلات اصلی و فرعی، تجهیزات سیستم‎های الکتریکال، مکانیکال، مخابراتی و ناوبری ، ایمنی و نجات و ...
  • بازرسی قبل از به آب‎اندازی و صحه‎گذاری آزمایشات کارخانه‎ای (FAT)

بازرسی‎ها و آزمون‎های نهایی ( Surveys HAT , SAT , Initial FAT , ...)

پس از به آب‌اندازی شناور کلیه تست‎ها و آزمایشات کنار ساحلی (HAT) و دریانوردی (SAT) و بازرسی‎های ورود به رده‌بندی و قانونی شناور توسط موسسه انجام خواهد شد.

ردیف نام فرم ها فایل PDF فایل XML
1 فرم درخواست رده بندی دانلود دانلود
2 لیست نقشه ها و مستندات فنی مورد نیاز دانلود دانلود